3 Ekim Türk Dünyası Günü

 Türk Dünyası Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 

Türkiye ile Türk Dili Konuşan Ülkeler İş birliği Konseyinin (Türk Keneşi-Türk Konseyi), Türk dünyasının dostluk ve kardeşlik bağlarının pekiştirilmesinde önemli rol oynadığı bilinmektedir.

2009 yılında Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan arasında Türk Dili Konuşan Ülkeler İş birliği Konseyi'ni hayata geçiren Nahçıvan Anlaşması'nın imzalandığı 3 Ekim'in her yıl "Türk Dili Konuşan Ülkeler İş birliği Günü" olarak coşkuyla kutlanmıştır.

Türk Dünyası’nın kuruluşundan bugüne geçen kısa sürede gerçekleştirdiği başarılı projelerin ve üye ülkelerin katkılarıyla elde edilen kazanımların gurur verici olduğunu unutmamak lazımdır.

Bu yılın Konsey üyesi ülkeler ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin yıl dönümü olması kıvancımızı arttırmaktadır. Türk dünyasının ortak dil, tarih ve kültürel değerlere dayalı iş birliği iradesinin somut fırsatlara dönüştürülmesinde ve halklar arasında dostluk ve kardeşlik bağlarının pekiştirilmesinde önemli rol oynayan Türk Dünyası’nın bundan sonraki süreçte de bölgesinde ve ötesinde barış ve refah ortamının yerleşmesine katkıda bulunmaya devam edeceğine inanıyoruz. Bu kazanımların gelecek nesillerimizde ulaşmasını sağlamak en büyük görevimiz olmalıdır

                                                                                           Dünya Türkiyat Derneği Genel Başkanı

                                                                                                        Dr.Osman BÜYÜKKAYA

 

.